Az eSzemélyi a személyazonosítás olyan új formája, amely a korábbi „füzet” formátumú igazolvány formátumot egy csippel is ellátott plasztikkártyával váltotta fel, számos új szolgáltatást is biztosítva a korábban egyfunkciós dokumentum mellé.
A korábbi papír alapú igazolvány helyett ma már csak elektronikus személyi igazolványt igényelhetünk, ha meg kell újítanunk személyinket.
A hagyományos, tehát azonosítási funkció mellett az eSzemélyi rendelkezik:
• ePASS (elektronikus úti okmány) funkcióval, amivel az útlevél szerepét veheti át meghatározott esetekben. Fontos, hogy ez a funkció nem váltja ki az útlevelet, hanem annak a biztonsági szintjére emeli a személyazonosító igazolványt;
• e-azonosítás funkcióval, azaz olyan személyes adatok (taj és adóazonosító jel) „előhívása” válik így lehetővé, amelyek egy-egy adott ügyintézéshez szükségesek;
• e-aláírás funkcióval;
• és több helyen közösségi közlekedési szolgáltatások igénybevételére is alkalmas.
Az eSzemélyi igazolványt, amelynek segítségével a Személyre Szabott Ügyintézési Felületen azonosítani is tudjuk magunkat (sőt személyes megjelenés nélkül Ügyfélkaput is igényelhetünk), bármely kormányablakban vagy okmányirodában igényelhetjük.
Az igénylés alapvetően illetékmentes, de ha a jogszabályi feltételek egyikének sem felelnénk meg, 3000 Ft-os eljárási illeték fejében kaphatjuk meg új igazolványunkat. A dokumentum érvényessége alapvetően életkorfüggő, de 18 és 65 év között 6 év.
Az állandó személyazonosító igazolvány kiadására irányuló eljárás ügyintézési határideje 8 nap, azt át lehet venni az igénylés helyén, de kérhetjük azt is, hogy postázzák azt ki számunkra.
KAPCSOLÓDÓ FOGALMAK
KAPCSOLÓDÓ DOSSZIÉK
KÜLSŐ HIVATKOZÁSOK

Ha részletesebben is olvasnál erről, úgy itt éred el a Start Up Guide 2020 kiadvány e témával foglalkozó tartalmait.
Oldalunk célja a tájékoztatás. Minden tartalmat a legnagyobb gondossággal állítottunk össze és rendszeresen ellenőrzünk, az itt szereplő információk azonban nem tekintendők konkrét helyzetekre vonatkozó üzleti, jogi tanácsadásnak, az információk alkalmazásából fakadó bármilyen jogi következményért a kiadó felelősséget nem vállal. Hivatalos állásfoglalásért mindig fordulj az illetékes hivatalhoz, ha tanácsadásra van szükséged a megfelelő szakértőhöz! Ha az oldalunk aktualitását vesztett hibás információval találkozol, kérjük jelezd nekünk: hibabejelentes@startupguide.hu!