Büntetőjogi jogérvényesítés (szerzői jogok)
Szerzői jogsértés esetén a peren kívüli és a polgári peres eszközök mellett lehetőség van büntetőjogi eljárások megindítására is.
Szerzői jogsértés esetén büntetőjogi szankciók is alkalmazhatók a jogsértővel szemben.
A szerzői jogok megsértéséhez kapcsolódó ügyekben nyomozóhatóságként a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (a továbbiakban: NAV) jár el, ott tehető feljelentés is.
Büntető feljelentést a NAV-nál – Budapesten a NAV Közép-magyarországi Regionális Bűnügyi Igazgatóságánál, vidéken pedig a NAV helyileg illetékes regionális bűnügyi igazgatóságánál (az elérhetőségek itt találhatók) – lehet tenni.
A Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény (a továbbiakban: Btk.) a szerzői jogok megsértése vonatkozásában az alábbi tényállásokat tartalmazza:
- Bitorlás (Btk. 384. §)
- Szerzői vagy szerzői joghoz kapcsolódó jogok megsértése (Btk. 385. §)
- Védelmét biztosító műszaki intézkedés kijátszása (Btk. 386. §)
- Jogkezelési adat meghamisítása (Btk. 387. §).
A szerzői vagy szerzői joghoz kapcsolódó jogok megsértése százezer forintot meg nem haladó vagyoni hátrány okozása esetén szabálysértésnek minősül (2012. évi II. tv. 238/A. §).
A peren kívüli eszközök és a büntetőjogi eljárás mellett lehetséges polgári peres eljárás megindítása is. Amennyiben a szerzői jogokat internetes közléssel sértik meg, úgy az értesítési-eltávolítási eljárással érhető el, hogy a jogsértő tartalomhoz való hozzáférés megszűnjön.
Utoljára szerkesztve: 2023. október 21.