Mérlegfőösszeg
A mérlegfőösszeg a vállalkozás mérlegének utolsó, „összesen” feliratú sora, amely lényegében azt mutatja meg, hogy összességében mekkora vagyona van a cégnek a készletek, követelések és minden más figyelembevételével.
A számviteli szabályok szerint az üzleti év végén minden cég számára kötelező az éves beszámoló elkészítése, aminek az eredménykimutatás mellett alapvető része a mérleg.
A mérleg egy olyan kimutatás, amely egy adott időpontra vonatkozóan bemutatja a vállalkozás vagyonának összetételét (eszközök), valamint ezeknek a vagyonelemeknek a finanszírozási forrását (források). Mérleget általában évzárást követően készítenek, de egyébként bármikor év közben is elkészíthető – például, ha egy banki hitelfelvételhez kell.
A mérleg a cég vagyonát különböző szempontok, például megjelenési forma, származás, eredet stb. szerint csoportosítja és egy adott időpontra vonatkozóan rögzíti.
Szerepelnek benne az eszközök (aktívák) és a források (passzívák) is. Ennek utolsó sorában minden eszköz és forrás eredőjeként szerepel az „összesen” sor, ez a mérlegfőösszeg. Ez elárulja azt, hogy tulajdonképpen mekkora vagyonnal dolgozik a cég a készletek, pénzeszközök, követelések és minden egyéb figyelembevételével.
Fontos szempont, hogy az eszköz és forrás oldal mérlegfőösszegének minden esetben egyenlőnek kell lennie, hiszen ebben a bontásban ugyanarról a pénzmennyiségről van szó, csak eltérő szemléletű bontásban.
Ha ez a két összeg nem egyezik, akkor valami nem stimmel, valahol hiba történt a mérlegkészítés során. Ekkor a főkönyvi kivonat segíthet. A főkönyvi kivonat egy olyan, adott időpontra szóló összegzés, amely a különböző főkönyvi kategóriákban megmutatja a „tartozik” és „követel” oldalak összegeit. Ezzel hatékonyan lehet ellenőrizni a mérlegfőösszegben esetleg kibukó hibákat.
A mérlegfőösszeg felhasználásával egy vállalkozás működését jól jellemző mutatószámok sokasága képezhető. Ilyen mutatószám például a tőkeerősség vagy az eszközarányos nyereség, de a mérlegfőösszeg mint gazdasági mutató segít a mikro-, kis- és középvállalkozások kategóriáiba történő besorolásnál is.
Utoljára szerkesztve: 2021. július 20.